۳ دلیل که باعث افزایش قیمت بیت کوین به ۱۶۰۰۰ دلار شد

۳ دلیل که باعث افزایش قیمت بیت کوین به ۱۶۰۰۰ دلار شد

بیت کوین در سه سال اخیر نتوانسته بود که ار مرز ۱۶۰۰۰ دلاری بیت کوین عبور کند.دلایل محکمی وجود دارد که نشان از قدرت گرفتن بیت کوین در بازار کریپتو کارنسی ها را نشان بدهد که در این پست به ۳ دلیل که باعث افزایش قیمت بیت کوین به ۱۶۰۰۰ دلار شد خواهیم پرداخت.

3 دلیل که باعث افزایش قیمت بیت کوین به 16000 دلار شد
۳ دلیل که باعث افزایش قیمت بیت کوین به ۱۶۰۰۰ دلار شد

در تاریخ ۱۲ نوامبر،قیمت بیت کوین برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ تا به حال،توانست به قیمت ۱۶۰۰۰ دلار رسیده و حتی هم اکنون که در حال نگارش این مطلب هستیم،۲ بار توانسته که از این سطح مقاومت عبور کند.قدرت گرفتن بیت کوین،به  ۳ دلیل اصلی بر میگردد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

کاهش قیمت اخیر بیت کوین باعث پاکسازی بازار شد

در تاریخ ۱۰ نوامبر،قیمت بیت کوین به صورت ناگهانی به سطح ۱۵۰۷۲ دلار رسید.یک کاهش قیمت سنگین ۸۰۰ دلاری به واسطه فروش سنگین نهنگ های بازار رخ داد.افت بازار تنها ۲۴ ساعت پس از افت قیمت تا ۱۴۸۰۵ دلار اتفاق افتاد که باعث شد تریدر ها با احتیاط بیشتری معامله کنند.ناگفته نماند که در این نوسانات سنگین بازار،عده زیادی از تریدر های لانگ و شورت بیت کوین،لیکویید شده و از مارکت خارج شدند.

این افت قیمت به دو دلیل برای بیت کوین سودمند بود.اول اینکه اجازه داد که نهنگ های این مارکت سود خود را که حاصل از پوزیشن های آنها بر سیگنال شورت بیت کوین بوده تا سطح حمایتی ۱۵۰۰۰ دلار بدست آورند و در همین سطح از قیمت بیت کوین پشتیبانی کنند.دوم اینکه با این ریزش قیمت ،تریدر هایی که در بازار های فیوچرز فعالیت داشته و در پوزیشن های سیگنال لانگ بیت کوین بوده و یا دیر وارد این پوزیشن ها شده بودند را کنار گذاشته و لیکویید کنند.

یک تغییر اساسی در بازار های فیوچرز و پاکسازی بعضی از پوزیشن ها برای روند رو به رشد بیت کوین لازم بود.در بازار های معاملاتی فیوچرز نظیر صرافی های بایننس فیوچرز و بیتمکس،یک مکانسیم تحت عنوان بودجه وجود دارد که برای دست یابی به تعادل در بازار استفاده میشود.طریقه کارکرد این مکانسیم به صورتی است که اگر بیشتر معاملات مارکت در پوزیشن های لانگ و یا خرید بیت کوین باشد،بایستی یک افت قیمت رخ داده تا تریدر هایی که در موقعیت های شورت و یا فروش بیت کون هستند نیز به سود رسیده و انگیزه برای ادامه معاملات داشته باشند.در واقع یک تعادل بین سیگنال های شورت و لانگ برقرار است که باعث میشود دو جبهه معاملاتی انگیزه کافی برای ترید کردن در این نوع صرافی ها را داشته باشند.

حتی در پروسه بودجه،اگر تعداد پوزیشن های خرید بیت کوین زیاد شوند،فروشندگان بیت کوین مجبور هستند که کارمزد خریداران را بپردازند و حتی بلعکس این اتفاق می افتد.

نمودار هفتگی بیت کوین در 21 آبان
نمودار هفتگی بیت کوین در ۲۱ آبان

قبل از افت قیمت بیت کوین در ۱۰ نوامبر،نرخ بودجه بیت کوین در بالای ۰.۰۱ درصد قرار داشت که این نشان میدهد که در آن زمان بازار به شدت مشتاق خرید بیت کوین بوده است.که پس از اصلاح جزیی بازار تا سطح ۱۵۰۰۰ دلار،با تثبیت نرخ بودجه،معاملات فیوچرز بیت کوین خنثی شد.

تست مجدد ۱۶۰۰۰ دلار باعث تضعیف این سطح مقاومت شده است

تا تاریخ ۱۱ نوامبر،محدوده ۱۶۰۰۰ دلار به عنوان محدوده مقاومتی مهمی برای بیت کوین شناخته میشد.در این سطح مقاومت سفارش های فروش بزرگی ثبت شده بود که نشان میداد نهنگ های بازار قصد تست مجدد این هدف را داشته باشند تا مقاومت شکل گرفته را ضعیف کنند.

طبق گفته ادوارد مورا ، تاجر بیت کوین ، تعداد زیادی سفارش فروش در حدود ۱۶۰۰۰ دلار وجود دارد. او گفت که در صرافی بیتفینکس،سفارشات فروش سنگینی به عنوان یک دیوار در سطح ۱۶۰۰۰ دلار وجود دارد که باستی شکسته شوند.

در نمودار هیت مپ بیتفینکس،یک دیوار فروش دیگر در محدوده ۱۶۴۰۰ دلاری هم وجود دارد که اگر بیت کوین بتواند سطح ۱۶۰۰۰ دلار را بشکند و بالای آن تثبیت دهد،هدف بعدی آن مقاومت ۱۶۴۰۰ دلار خواهد بود.علارقم ایجاد سفارشات فروش در سطح ۱۶۰۰۰ دلار،بیت کوین چندین بار طی هفته گذشته توانسته که این سطح مقاومت را تست و این سفارشات را ضعیف تر و کمتر کند.

سطح حمایتی ۱۴۹۰۰ دلار به خوبی توسط نهنگ ها پشتیبانی می شود.

سایت کوین تلگراف چندین مرتبه در این هفته گزارش داده است که سطح ۱۴۹۰۰ دلار یک سطح حمایتی قوی و محکم است که توسط نهنگ ها اداره می شود.نشه نهنگ ها نشان می دهد که تجمع قیمتی زمانی صورت میگیرد که تعداد زیادی از سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین،این ارز مجازی را خریده و نگهداری میکنند.این سطحی که خرید در آن صورت میگیرد به یک سطح حمایتی تبدیل می شود.

علارقم نواسانات زیاد مارکت بیت کوین که  تحت تاثیر عواملی همچون شرکت تولید واکسن Pfizer در آمریکا قرار میگیرد اما همچنان سطح ۱۴۹۰۰ دلار به عنوان یک حمایت قوی و پایدار برای بیت کوین مشخص شده است.

, , , , , , , , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *