۵ تکنیک کاربردی در تحلیل تکنیکال

۵ تکنیک کاربردی در تحلیل تکنیکال

اگر قصد دارید در بازار ارز های مجازی به عنوان یک تریدر حرفه ای شروع به معاملات خود کنید،بایستی تحلیل تکنیکال را به صورت صفر تا صد آموزش دیده باشید.چرا که برای خواندن چارت ها و تحلیل روند بازار و تعیین سطح های حمایتی و مقاومتی،نیاز به دانستن تحلیل تکنیکال است.برای تحلیل های بهتر و دقیق تر نسبت به یک ارز ، در این پست به تعریف ۵ تکنیک کاربردی در تحلیل تکنیکال  می پردازیم.

5 تکنیک کاربردی در تحلیل تکنیکال
۵ تکنیک کاربردی در تحلیل تکنیکال

باز شدن و بسته شدن کندل های قیمتی

معامله گران حرفه ای بازار،نقاط ورود و خروج هر پوزیشن خود را مطابق با سطح های حمایتی و مقاومتی ارز معیین میکنند.مشخص شدن سطح های حمایتی و سطح های مقاومتی مهم در یک روند،به یک تریدر کمک میکند که از نوسانات موجود آن ارز یا سهام،سود های متعددی بدست آورد.از همین حیث،شکسته شدن این سطح ها برای یک معامله بسیار مهم است.شکستن هر سطح حمایتی و و مقاومتی فقط با بسته شدن کندل قیمت به بالای آن سطح مشخص میشود.به طور مثال اگر سطح مقاومتی بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته و یا روزانه عدد ۱۵۰۰۰ دلار باشد،درصورت شکست این سطح در همین تایم فریم ها تاییدی بر شکست مقاومت هست.اگر کندل قیمتی در تایم فریم های پایین تر مثلا ۳۰ دقیقه ای بر بالای ۱۵۰۰۰ دلار بسته شود،نمیتوان گفت که سطح مقاومتی ما شکسته شده است.بنابراین ناحیه بسته شدن هر کندل بسیار حائز اهمیت است.حال اگر در تایم فریم ۴ ساعته کندل قیمتی تا سطح ۱۵۰۰۰ دلار رفته و بسته شد،نشان از عدم رد شدن از مقاومت ما است و میتوان نتیجه گرفت که کندل بعدی یا کندل های بعدی قرار است که برگشت خورده و از سطح  مقاومتی ما دور شوند.

شکست های معتبر و کاذب مقاومت ها و حمایت ها

بسیاری اوقات این اتفاق می افتد که یک کندل بر بالای خط مقاومتی و پایین خط حمایتی بسته میشود اما کندل بعدی برگشت خورده و خلاف جهت شکسته شدن سطح ها پیش میرود.این حرکت کندل ها یک شکست کاذب محسوب میشود.شکست های معتبر زمانی اتفاق می افتند که یک کندل با حجم مناسب برخوردار بوده و از سطح مورد نظر ما با قدرت عبور کند.به همین دلیل میتوان از حجم معاملات نیز برای مشخص شدن تثبیت های قیمتی استفاده کرد.در صورتی که کندل بسته شده حجم کمتری نسبتا به میانگین حجم معاملات در چند دوره اخیر داشته باشد، نمی‌توان آن را به عنوان شکست معتبر در نظر گرفت.برای اطمینان از شکست های معتبر و یا کاذب،بهترین راه این است که بعد از شکست هر سطح مقاومتی و یا حمایتی،صبر کنیم و مشاهده کنیم که آیا کندل های بعدی هم بالای آن سطح حرکت دارند و یا خیر.در صورت حرکت چند کندل بالای هر سطح شکسته شد،ثتبیت قیمت بالا و یا پایین آن سطح را مشخص خواهد کرد.

واگرایی‌های صعودی و یا نزولی

واگرایی در نمودارهای قیمتی نکته‌ای ساده اما کاربردی است که از کنار هم قرار دادن روند قیمت و اندیکاتورهایی مانند مکدی، OBV یا RSI به دست می‌آید. واگرایی‌ها به چهار شکل تشکیل می‌شوند و متداول‌ترین آن‌ها واگرایی مثبت و منفی است که در اولی اندیکاتور کف‌های بالاتر می‌سازد اما قیمت کف پایین‌تری تشکیل می‌دهد. در واگرایی منفی نیز اندیکاتور سقف پایین‌تر و قیمت سقف بالاتری می‌سازد. کاهش کندل‌های حجمی که رشد شدید قیمتی در آن‌ها اتفاق افتاده و نسبت به کندل‌های حجمی قبل و بعد خود از حجم نسبتا بیشتری برخوردار هستند، دلیل دیگری برای کاهش قدرت روند است.

شناسایی واگرایی در نمودار کار سختی نیست اما به خوبی می‌تواند شما را از تغییر روند و آماده شدن برای ورود به موقعیت‌های خرید یا فروش مطلع کند.

کشیدن خطوط روند در شاخص و اندیکاتور ها

شاید فکر کنید که خطوط روند، حمایت‌ها و مقاومت‌ها تنها در نمودار قیمتی کاربرد دارند اما اینطور نیست. شما می‌توانید تمام اصول و قواعد تحلیل تکنیکال مانند اصول موج شماری، سطوح فیبوناچی و خطوط روند را در اندیکاتورهایی مثل شاخص RSI هم پیاده‌سازی کنید و از نقاط تغییر مومنتوم بازار مطلع شوید. استفاده از این روش شاید کمتر شناخته شده باشد و به دلیل تنوع اندیکاتورها دست تریدر برای امتحان ترکیب‌های مختلف باز است تا روش‌های مخصوص و استراتژی خود را شکل دهد.

چارت خوانی از تایم فریم بالا به پایین

مهم نیست که شما یک معامله‌گر پرایس اکشن هستید یا بر اساس اندیکاتورها معامله می‌کنید؛ اگر که بخواهید وضعیت نمودار قیمتی را در بازه‌های زمانی متفاوت بررسی کنید، بهتر است از تایم‌فریم بالاتر مانند هفتگی به سمت تایم فریم‌های پایین‌تر مثل روزانه و ۴ ساعته حرکت کنید. طبق این روش شما از روند کلی‌تر و سطوح کلیدی مطلع خواهید بود و برای مثال اگر روند کلی بازار نزولی باشد، حین معامله و اقدام به خرید با احتیاط بیشتری عمل می‌کنید. البته تعریف تایم فریم‌های بالاتر برای یک تریدر روزانه یا اسکالپر متفاوت است و از نظر آن‌ها نمودار ۴ ساعته شاید حکم تایم فریم بالا را داشته باشد.به هیچ عنوان برای معاملات خود از تایم فریم ۱ دقیقه ای و یا ۳ دقیقه ای استفاده نکنید زیرا در این تایم فریم ها تحلیل های تکنیکال به خوبی روند معاملات را مشخص نخواهند کرد.

امیدواریم که در این پست از نکات مهم تحلیل تکنیکال بهره منده شده و از از آنها در ترید خود استفاده کرده باشید.تیم بالین سیگنال برای راحتی کاربران خود در جهت ترید هاید موفق،اقدام به ارائه سیگنال ارز های مجازی و تحلیل ارز های مجازی کرده است که میتوان با استفاده از دانش و تجریبات تیم ما در معاملات خود موفق تر باشید.با آرزوی موفقت برای شما تریدر های عزیز.

, , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *