آموزش کامل بایننس فیوچرز

آموزش بایننس فیوچرز

در این مقاله به آموزش کامل بایننس فیوچرز پرداخته شده است.این مقاله جامع ترین آموزش بایننس فیوچرز بوده که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است.

در پست قبل به توضیح بایننس فیوچرز و معرفی آن پرداخته شده بود.پیشنهاد میشود قبل از آموزش ، معرفی بایننس فیوچرز را مطالعه نمایید.در این پست آموزشی ، نحوه استفاده و ترید در فیوچرز بایننس به صورت کامل توضیح داده شده است.

آموزش کامل بایننس فیوچرز
آموزش کامل بایننس فیوچرز

در بایننس فیوچرز ، معامله گران روند حرکتی یک ارز دیجیتال را پیش بینی میکنند.در واقع با ایجاد پوزیشن های صعودی و یا نزولی ، کسب سود انجام میشود.اگر حرکت ارز دیجیتال مورد نظر مطابق با پوزیشن ایجاد شده باشد ، سوددهی ممکن خواهد بود.در غیر اینصورت پوزیشن وارد یک ضرر میشود.

آموزش ساخت اکانت بایننس فیوچرز

جهت ترید در بخش بایننس فیوچرز ، نیاز به ایجاد یک حساب کاربری در صرافی بایننس است.در مقالات قبلی آموزش ساخت اکانت در صرافی بایننس توضیح داده شده بود.اگر در گذشته حساب کاربری در صرافی بایننس ایجاد نکرده اید ، به سایت www.binance.com مراجعه کرده و در منو بالا و سمت راست صرافی بر روی گزینه register کلیک کنید.

آموزش ساخت اکانت بایننس
آموزش ساخت اکانت بایننس

در صورت تمایل به عضویت در صرافی بایننس با کد رفرال مجموعه بالین سیگنال ، میتوانید از لینک زیر اقدام به ثبت نام کنید :

لینک ثبت نام در بایننس

در صفحه ثبت نام بایننس ، شما به یک آدرس ایمیل و رمز عبور نیاز دارید.در کادر اول آدرس ایمیل معتبر خود را وارد کنید.در کادر دوم یک رمز عبور قوی ( حداقل ۸ حرف با حروف بزرگ و کوچک انگلیسی و اعداد ) را وارد کنید.سپس تیک گزینه قوانین بایننس را زده و بر روی Create Account کلیک کنید.

جهت ثبت نام یک سری نکات مهم را بایستی رعایت کرد که در قسمت آموزش بایننس توضیح داده بودیم.قبل از ثبت نام حتما آنها را مطالعه نمایید.

بعد از ورود به بخش کاربری بایننس ، در منو بالا از بخش Derivatives گزینه اول USDT Futures را انتخاب کنید.این بخش از صرافی بایننس ، همان قرارداد های آتی دائم بدون تاریخ انقضا با لوریج هایی تا ۱۲۵ برابر می باشد.آموزش بایننس فیوچرز این مقاله فقط مربوط به این بخش می باشد.

آموزش بایننس فیوچرز
آموزش بایننس فیوچرز

در کادر بعد یک سری نکات مربوط به بایننس فیوچرز نشان داده شده است.ترجمه این تذکرات به این صورت است :

” ریسک معاملات در فیوچرز بسیار بالا است.همانطور که میتوان از معاملات سود خوبی کسب کرد ، احتمال از دست رفتن سرمایه شما نیز وجود دارد.به این نکته توجه کنید که در نوسانات شدید قیمتی ، امکان لیکویید شدن شما وجود دارد.دسترسی به بایننس فیوچرز برای تمام مردم دنیا وجود ندارد.”

آموزش بایننس فیوچرز (2)
آموزش بایننس فیوچرز (۲)

روی گزینه open now کلیک کنید تا وارد پلتفرم فیوچرز در بایننس شوید.

آموزش داشبورد بایننس فیوچرز

زمانی که وارد پلتفرم و قسمت داشبورد بایننس فیوچرز شوید ، با تصویر زیر مواجه خواهید شد.این صفحه همان ناحیه کاربری تریدینگ فیوچرز است.با شماره گذاری هر بخش از این صفحه به توضیحات آن پرداخته شده است.

آموزش داشبورد بایننس فیوچرز
آموزش داشبورد بایننس فیوچرز

۱. خلاصه وضعیت قیمت جفت ارز انتخاب شده

در این قسمت خلاصه ای از روند قیمتی جفت ارز انتخابی درج شده است.در ابتدای این قسمت میتوان جفت ارزی جهت ترید در بایننس فیوچرز را انتخاب کرد.در این تصویر جفت ارز BTCUSDT PERPETUAL انتخاب شده است.در کنار آن میتوان نوع لورج و میزان آن را جهت ترید انتخاب کرد.

همچنین خلاطه ای از قیمت ارز در ۲۴ ساعت گذشته به همراه حجم معاملات گزارش شده است.فاندینگ ریت یا همان نرخ بودجه نیست در این بخش آورده شده است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

۲. نمودار قیمت

در این بخش چارت حرکتی ارز مورد نظر قرار گرفته است.در این بخش میتوان تحلیل روند حرکتی دلخواه خود را بر روی چارت اجرا کرد.همچنین میتوان از تایم فریم های مختلف و اندیکاتور های مختلف نیز در این قسمت استفاده کرد.

۳. سفارشات خرید و فروش

در این قسمت ، اوردر بوک یا همان سفارشات خرید و فروش ارز در سطح های مختلف نشان داده میشود.اورد بوک در واقع یک لیست از خرید و فروش دیگر کاربران بایننس فیوچرز است که در سطوح قیمتی مختلف ثبت شده است.این بخش از بایننس فیوچرز به عنوان یک منبع مهم اطلاعاتی برای تریدران می باشد.

۴. تاریخچه معاملات

تاریخچه خرید و فروش ارز مورد نظر ما در این قسمت ثبت میشود.این ثبت خرید و فروش به صورت لحظه ای انجام میشود.در هر لحظه نشان داده می شود که چه مقدار از ارز در چه سطح قیمتی خریداری و یا به فروش رسیده است.

۵. داشبورد معاملاتی ما

در این بخش تمامی معماملات خرید فروش ما درج خواهد شد.معاملات در جریان و معاملات گذشته را از این قسمت میتوان بررسی کرد.همچنین سفارش خرید و فروش ما برای یک ارز در این قسمت ثبت می شود.

۶. داشبورد کار و سفارشات بایننس فیوچرز

مهم ترین قسمت بایننس فیوچرز در این بخش قرار دارد.عمده کار تریدر های فیوچرز اعم از ثبت سفارشات خرید و فروش ، انتقال سرمایه به فیوچرز و خروج آن و ثبت استاپ لاس در این قسمت صورت میگیرد.در ادامه به توضیح کامل این بخش خواهیم پرداخت.

آموزش ترید در بایننس فیوچرز

حال که با بخش های مختلف پلتفرم بایننس فیوچرز آشنا شده اید ، آموزش ترید در این بخش را توضیح خواهیم داد.توجه داشته باشید که ترید در بایننس فیوچرز کار پیچیده ای نیست.با تکرار تمرین و خرید و فروش مکرر میتوان به این سطح از معاملات بایننس مسلط شد.

آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز

انتقال وجه را میتوان از طریق داشبورد بایننس فیوچرز انجام داد.در بخش داشبورد معاملاتی ، یک تصویر به صورت زیر وجود دارد که جهت انتقال وجه استفاده میشود.در پلن های قدیمی بایننس فیوچرز به جای این آیکون از عبارت  Transfer استفاده شده است که با کلید بر روی آن به بخش انتقال وجه هدایت میشوید.

آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز
آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز

هنگامی که ارزی را به بایننس انتقال میدهید ، در بخش اسپات ولت نگهداری می شود.بنابراین برای انتقال سرمایه به بایننس فیوچرز ، باید از بخش اسپات ولت اقدام کرد.

در این بخش در قسمت from اسپات ولت بایننس را انتخاب کنید.در بخش to گزینه usd-futures را انتخاب کنید.در بخش بعدی باید کوین مورد نظر برای انتقال به بایننس فیوچرز را انتخاب کرد.

در حال حاضر فقط ارز های تتر ( usdt ) و بایننس کوین ( bnb ) و busd را میتوان به فیوچرز انتقال داد.در واقع ارز های فیوچرز را میتوان با همین ۳ ارز ذکر شده معامله کرد.

آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز (2)
آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز (۲)

مانند btc/usdt   یا btc/bnb و یا btc/busd را میتوان ترید کرد.پس اگر میخواهید در بایننس فیوچرز ترید کنید ، یکی از این سه ارز ذکر شده را در  حساب خود شارژ کنید.

بعد از انتخاب کوین مورد نظر خود ، مقدار کوین جهت انتقال به فیوچرز را وارد کرده و سپس بر روی Confirm کلیک کنید.به این صورت ارز مورد نظر شما از ولت اسپات بایننس به ولت فیوچرز بایننس انتقال داده شده است.

برای خروج ارز از فیوچرز نیز از همین بخش استفاده میکنیم.اما بعکس بالا ، در قسمت from گزینه usd-futures و در قسمت to گزینه spot wallet را انتخاب کرده و انتقال را انجام میدهیم.در این صورت ارز مورد نظر ما از فیوچرز ولت به اسپات ولت انتقال داده شده است.

در همین بخش انتقال وجه در کنار Transfer گزینه Convert نیز وجود دارد.در بخش Convert میتوان ارز usdt را به busd و بلعکس تبدیل کرد.با تعیین مقدار و کانفرم کردن ، این تبدیل به آسانی صورت میگیرد.

آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز (3)
آموزش انتقال وجه در بایننس فیوچرز (۳)

نکته :  کوین های busd و bnb متعلق به صرافی بایننس هستند.به همین دلیل ترید با یکی از این دو کوین ، با کارمزد کمتری نسبت به usdt انجام میشود.اما به صورت کلی عمده ترید های فیوچرز با استیبل کوین تتر usdt انجام میشود.

آموزش لوریج در بایننس فیوچرز و تنظیمات آن

گزینه تنظیمات لوریج و یا اهرم در بایننس فیوچرز در بخش خلاصه وضعیت جفت ارز انتخاب شده قرار دارد.تنظیمات لوریج فیوچرز به صورت دو گزینه در این بخش قرار دارد.

تنظیمات لوریج بایننس (1)
تنظیمات لوریج بایننس (۱)

گزینه اول به دو بخش cross و isolated تقسیم شده است. این دو گزینه حالت های پوزیشن بایننس فیوچرز را نشان می دهد:

حالت cross مارجین

با انتخاب این حالت پوزیشن گیری ، تمام سرمایه شما در بخش فیوچرز درگیر پوزیشن میشود.در واقع اگر شما ۱۰۰ دلار در بخش بایننس فیوچرز خود داشته باشید و با ۵۰ دلار وارد یک پوزیشن شوید ، ۵۰ دلار دیگر شما هم درگیر خواهد شد.

به این صورت که اگر روند قیمت ارز عکس تحلیل شما شد و پوزیشن وارد ضرر شد ، بایننس مابقی ۵۰ دلار شما را نیز وارد پوزیشن میکند.

مشکلی که این حالت دارد این است که اگر  پوزیشن شما  لیکویید شود ، کل سرمایه بایننس فیوچرز شما درگیر و از دست می رود.این بخش به نفع بایننس می باشد.چرا که در صورت متضرر شدن شما ، تمام سرمایه موجود در ولت بایننس فیوچرز شما درگیر پوزیشن زیان ده میشود.

به صورت معمول تمام پوزیشن های بایننس فیوچرز بر روی این حالت قرار دارند.بنابراین اگر نمیخواهید از این حالت مارجین استفاده کنید ،  قبل از ورود به پوزیشن آن را تغییر دهید.در صورت ورود به پوزیشن ، دیگر امکان تغییر حالت مارجین وجود ندارد.

حالت isolated مارجین

با انتخاب این بخش از پوزیشن گیری ، دیگر همانند حالت قبل تمام سرمایه بایننس فیوچرز درگیر یک پوزیشن نمیشود.به عنوان مثال شما ۱۰۰ دلار در ولت فیوچرز دارید.با ۵۰ دلار آن وارد یک پوزیشن می شوید.اگر روند قیمت برعکس شود و پوزیشن شما به لیکوییدی برسد ، شما فقط ۵۰ دلار خود را از دست داده اید.

در واقع با انتخاب این حالت ، نصف دیگر سرمایه شما درگیر پوزیشن نشده و همچنان در ولت فیوچرز شما قرار دارد.

با انتخاب حالت isolated شما مدیریت سرمایه را در بخش فیوچرز اجرا کرده اید.بنظر بهترین حالت استفاده برای پوزیشن گیری همین حالت isolated باشد.

تنظیمات لوریج بایننس (2)
تنظیمات لوریج بایننس (۲)

تنظیمات لوریج بایننس فیوچرز

بعد از انتخاب حالت مارجین ، به تنظیم اهرم و لوریج پوزیشن میپردازیم.لوریج ها در بایننس فیوچرز از ۱ برابر تا ۱۲۵ برابر متغیر هستند.برای بعضی از ارز ها تا ۱۲۵ برابر هم میتوان لوریج را تنظیم کرد و برای بعضی ارز ها نهایت تا ۲۵ و ۵۰ امکان ثبت وجود دارد.

به عنوان مثال ، اگر شما ۱۰۰ دلار در ولت فیوچرز دارید.لوریج را بر روی ۵۰ برابر تنظیم کرده و میخواهید با کل ۱۰۰ دلار خود وارد پوزیشن شوید.در این صورت ۱۰۰ دلار شما در ۵۰ ضرب شده و ۵۰۰۰ دلار سرمایه جهت ورود به پوزیشن در اختیار شما قرار می گیرد.این همان سیستم وام دهی بایننس فیوچرز می باشد.

تنظیمات لوریج بایننس (3)
تنظیمات لوریج بایننس (۳)

هرچه میزان لوریج را بیشتر کنید ، نقطه لیکوییدی پوزیشن شما به قیمت ورود نزدیک تر خواهد شد.پس هرچه لوریج های بالاتر استفاده کنید ، ریسک لیکویید شدن پوزیشن شما بیشتر خواهد شد.

بعد از انتخاب حالت پوزیشن و میزان لوریج ، بر روی confirm کلیک کرده تا تنظیمات مربوطه ثبت شود.سپس میتوان اقدام به باز کردن پوزیشن کرد.

انواع سفارشات خرید و فروش در بایننس فیوچرز

تمامی سفارشات خرید فروش بایننس فیوچرز در داشبورد معاملاتی انجام می شود. این سفارشات انواع مختلفی هستند که هر کدام یک ویژگی خاص خود را دارد :

انواع سفارشات خرید و فروش در بایننس فیوچرز
انواع سفارشات خرید و فروش در بایننس فیوچرز

سفارشات محدود Limit Order

این نوع اوردر در یک قیمت از قبل تعیین شده ثبت می شود.به عنوان مثال ،قیمت بیت کوین  اکنون در ۶۴۰۰۰ دلار قرار دارد.شما میخواهید یک عدد بیت کوین در قیمت ۶۳۰۰۰ دلار خریداری کنید.با استفاده از این نوع سفارش Limit میتوانید قیمت خرید را بر روی ۶۳۰۰۰ قرار داده و سفارش را ثبت کنید.

تا زمانی که قیمت ارز به ۶۳۰۰۰ دلار نرسد ، شما هیچ خریدی انجام نداده اید.در واقع در سفارش لیمیت و محدود شما دستور داده اید که ارز بیت کوین فقط در سطح ۶۳۰۰۰ دلار خریداری شود.از سفارش لیمیت برای خرید یک ارز در قیمت های پایین تر و فروش آن در قیمت های بالاتر استفاده می شود.

با رسیدن قیمت مارکت  به سطح قیمتی انتخابی شما ، سفارش به صورت اتوماتیک اجرا خواهد شد.از این استراتژی میتوان برای تارگت گذاری فروش نیز استفاده کرد.به عنوان مثال شما یک بیت کوین در ۶۳۰۰۰ دلار خرید کرده اید.با ثبت سفارش لیمیت ، نصف بیت کوین خود را در ۶۴۰۰۰ دلار و نصف دیگر را در ۶۵۰۰۰ دلار میفروشید.

برای این کار سفارش لیمیت را ثبت کرده و اوردر را فعال میکنید.حال اگر قیمت بیت کوین به ۶۴۰۰۰ برسد ، نصف بیت کوین شما به فروش میرسد و اگر قیمت به ۶۵۰۰۰ دلار برسد ، مابقی بیت کوین شما فروخته خواهد شد.

سفارشات محدود Limit Order
سفارشات محدود Limit Order

سفارشات مارکت Market Order

از سفارش مارکت جهت ورود و خروج سریع از مارکت استفاده می شود.با ثبت این نوع سفارش ، ارز شما در قیمت همان لحظه مارکت به صورت آنی خریداری و یا فروخته می شود.بنابراین در این سفارش امکان تعیین یک قیمت از قبل وجود ندارد.

به عنوان مثال ، شما یک ارز را خریداری کرده اید . این ارز به سود دهی رسیده است و در حال برگشت قیمت به پایین می باشد.شما فرصت ثبت سفارش محدود را ندارید و میخواهید سریعا ارز خود را به فروش رسانید.در این لحظه از سریع ترین روش سفارش یعنی سفارش مارکت استفاده میکنید.

در نظر داشته باشید که هزینه کارمزد این نوع سفارش نسبت به سفارشات لیمیت بیشتر است.بنابراین در مواقع ضروری از این استراتژی استفاده کنید.

سفارشات مارکت Market Order
سفارشات مارکت Market Order

سفارشات حد ضرر لیمیت Stop Limit Order

سفارش حد ضرر محدود همانطور که از اسمش پیداست برای تعیین حد ضرر به کار میرود.این سفارش دو گزینه stop price  و price را دارد.به صورت کلی برای خروج اتوماتیک از معاملات چه در سود و چه ضرر از این استراتژی استفاده می شود.

stop price یا قیمت استاپ ، سطح قیمتی است که با رسیدن به آن سفارش حد ضرر فعال می شود.price نیز همان قیمتی است که در آن سطح سفارش حد ضرر اجرا می شود.

به عنوان مثال ، ما یک ارز را در ۱۰ دلار خریداری کرده ایم.با ثبت سفارش حد ضرر محدود ، میخواهیم که اگر قیمت به ۷ دلار رسید به صورت اتوماتیک فروخته شود و از ضرر بیشتر جلوگیری شود.خب در این حالت ما stop price را بر روی ۷.۵ دلار قرار می دهیم و price را بر روی ۷ دلار قرار می دهیم.

با ثبت این اوردر ، اگر قیمت ارز به ۷.۵ دلار برسد ، یک سفارش فروش در داشبورد کار بایننس فیوچرز ثبت می شود.حال اگر قیمت به ۷ دلار برسد ، این سفارش فروش اجرا و فعال خواهد شد.قیمت استاپ و قیمت فروش میتوانند یکسان باشند.اما در این شرایط احتمال باز شدن سفارش کمتر می شود.

بهترین استراتژی این است که اگر میخواهیم حد ضرری تعیین کنیم ، قیمت استاپ را کمی بالاتر از قیمت لیمیت تعیین کنیم.با این کار بایننس فرصت ایجاد یک سفارش را دارد.

با این نوع سفارش میتوانیم سفارش خرید نیز انجام دهیم.به عنوان مثال قیمت ارز کنونی ۱۰ دلار می باشد. ما میخواهیم روی ۱۲ دلار خرید انجام دهیم.قیمت استاپ را روی ۱۱ دلار قرار داده و قیمت محدود را روی ۱۲ میگذاریم.با این کار اگر قیمت ارز به ۱۱ دلار برسد ، سفارش خرید ما ثبت می شود.در قیمت ۱۲ دلار نیز این سفارش اجرا می شود.

سفارشات حد ضرر لیمیت Stop Limit Order
سفارشات حد ضرر لیمیت Stop Limit Order

سفارشات استاپ مارکت Stop Market Order

سفارشات استاپ مارکت همانند حد ضرر می باشد.تفاوت آنها در این است که در سفارش استاپ مارکت فقط گزینه stop price وجود دارد.بنابراین مارکت فرصت قبت سفارش حد ضرر از قبل را ندارد و سریعا پوزیشن را در قیمت stop price می بندد.این نوع سفارش نیز کارمزد بیشتری دارد.

از این سفارش می توان در مارکت های پرنوسان استفاده کرد.در این مارکت ها امکان ثبت حد ضرر محدود نیست و سریعا در سطح ذکر شده ارز به فروش می رسد.

سفارشات استاپ مارکت Stop Market Order
سفارشات استاپ مارکت Stop Market Order

سفارشات کسب سود Take Profit Order

گزینه ای مجرا برای این نوع سفارش در بایننس فیوچرز قرار ندارد.برای استفاده از این سفارش از همان قسمت سفارش حد ضرر محدود استفاده می شود.این نوع استراتژی برای تارگت گذاری و فروش ارز در سود استفاده می شود.

در stop price و price قیمت های دلخواه برای فروش را تعیین میکنید و گزینه فروش را میزنید.در داشبورد کار فیوچرز ، زمانی که قیمت stop price از قیمت محدود بیشتر باشد ، سفارش تحت عنوان stop loss ثبت می شود.زمانی که قیمت stop price از قیمت لیمیت کمتر باشد ،سفارش تحت عنوان take profit ثبت خواهد شد.

آموزش ایجاد پوزیشن لانگ در بایننس فیوچرز

پوزیشن لانگ با علامت Buy /Long در بایننس فیوچرز مشخص است.پوزیشن لانگ به معنای عقد قرارداد با صرافی است که انتظار میرود قیمت رشد کند.در واقع تریدر تنها زمانی سود میکند که ارز دیجیتال خریداری شده افزایش قیمت داشته باشد.

هنگامی که یک سیگنال ارز دیجیتال دریافت میکنید و خرید ارز را پیشنهاد کرده است ، بعد از تکمیل سفارشات خرید بر روی گزینه سبز رنگ Buy /Long کلیک کنید.

سپس پوزیشن خرید و یا لانگ شما در داشبورد کار بایننس فیوچرز نمایش داده می شود.با ادامه روند صعودی ارز ، شما وارد سود شده و در این داشبورد مقدار pnl سود و درصد رشد را به شما نشان میدهد.

برای ثبت پوزیشن لانگ میتوان از سفارش لیمیت و یا سفارش مارکت استفاده کرد.

آموزش ایجاد پوزیشن شورت در بایننس فیوچرز

پوزیشن شورت با علامت Sell / Short در بایننس فیوچرز مشخص است.این قرار داد زمانی استفاده می شود که پیش بینی میکنید یک ارز دیجیتال در حال افت قیمت است.در واقع با ایجاد پوزیشن شورت ، با ریزش و افت قیمت آن ارز کسب سود خواهید کرد.توجه داشته باشید که اگر روند ارز مثبت و صعودی شد ، شما وارد ضرر شده اید.

هنگامی که یک سیگنال ارز دیجیتال دریافت میکنید و فروش ارز را پیشنهاد کرده است ، بعد از تکمیل سفارشات خرید بر روی گزینه قرمز رنگ Sell / Short کلیک کنید.

سپس پوزیشن فروش و یا شورت شما در داشبورد کار بایننس فیوچرز نمایش داده می شود.با ادامه روند نزولی ارز ، شما وارد سود شده و در این داشبورد مقدار pnl سود و درصد سود را به شما نشان میدهد.

اهرم و لوریج بایننس فیوچرز در این نوع ثبت سفارش اهمیت دارد.با تعیین لوریج به اندازه همان میزان سرمایه شما ضرب و بیشتر میشود.در واقع میزان بیشتر از سرمایه شما همان سرمایه قرضی است که از بایننس دریافت کرده اید.

 

آموزش باز کردن پوزیشن در بایننس فیوچرز

تا اینجا با آموزش بایننس فیوچرز و معرفی انواع سفارشات آن آشنا شده اید.حال با ذکر یک مثال به آموزش ایجاد پوزیشن میپردازیم :

قیمت فعلی بیت کوین در محدوده ۶۴۰۰۰ دلار قرار دارد.میخواهیم یک پوزیشن لانگ با قیمت ورود ۶۴۵۰۰ دلار ایجاد کرده و در سطح ۶۶۰۰۰ دلار به فروش برسانیم.

برای این کار ، از قبل یک سرمایه به بایننس فیوچرز انتقال داده ایم و لوریج را به عنوان مثال بر روی isolated و ۱۰x قرار می دهیم.اگر سرمایه ما ۱۰۰۰ دلار باشد اکنون میتوانیم با ۱۰۰۰۰ دلار پوزیشن را ایجاد کنیم.

از قسمت سفارش لیمیت در گزینه price عدد ۶۴۵۰۰ دلار را وارد کرده و در قسمت size مقدار بیت کوین ( ۱۰۰۰۰ دلار و یا ۱۰۰ درصد ) را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Long کلیک میکنیم.اکنون زمانی که قیمت بیت کوین به ۶۴۵۰۰ دلار برسد پوزیشن لانگ فعال شده و در داشبورد کار نمایش داده می شود.

بجای استفاده از سفارش لیمیت ، میتوان از سفارش Market نیز استفاده کرد و پوزیشن را به سرعت در همان قیمت لحظه ای مارکت ایجاد کرد.

میتوانیم قبل از باز کردن پوزیشن ، همان موقع نقطه خروج و استاپ را نیز ثبت کنیم.برای این کار بر روی گزینه TP/SL کلیک کنید.این گزینه در هر دو سفارش لیمیت و مارکت وجود دارد.

tp/sl در بایننس فیوچرز
tp/sl در بایننس فیوچرز

در قسمت اول Take Profit  یا  نقطه خروج با سود که همان ۶۶۰۰۰ دلار بود را وارد میکنیم.در قسمت دوم Stop Loss یا حد ضرر پوزیشن را وارد میکنیم.برای این پوزیشن حد ضرر را بر روی ۶۴۰۰۰ دلار قرار داده و در آخر بر روی گزینه Long کلیک میکنیم.

حال پوزیشن ما به این صورت است که در قیمت ۶۴۵۰۰ دلار پوزیشن ایجاد شده و اگر قیمت به ۶۶۰۰۰ دلار برسد به صورت اتوماتیک با کسب سود پوزیشن بسته میشود.اگر روند عکس شد و قیمت به ۶۴۰۰۰ دلار رسید ، پوزیشن در این سطح با ضرر کمتر بسته میشود.

برای ایجاد پوزیشن Short نیز به همین روش اقدام میکنیم.فقط در نظر داشته باشید که سود ما به واسطه افت قیمت محاسبه می شود.

خروج از پوزیشن به میزان دلخواه

اگر از گزینهTP/SL استفاده کنیم ، کسب سود به صورت کامل انجام شده و پوزیشن ما به صورت کامل بسته خواهد شد.اگر بخوایم مقداری دلخواه از پوزیشن را در سطح معینی ببندیم به روش زیر عمل میکنیم.

 پوزیشن لانگ و یا شورت ( بدون گزینه TP/SL ) ثبت کرده و فعال میکنیم.حال میخواهیم ۵۰ درصد و نیم پوزیشن بیت کوین خریداری شده را در سطح ۶۵۰۰۰ دلار و نیم دیگر را در سطح ۶۶۰۰۰ دلار بفروش برسانیم.

برای انجام این کار مجدد از سفارش Limit اسفتاده می کنیم. در قسمت price عدد ۶۵۰۰۰ را وارد کرده و سایز پوزیشن را بر روی نصف یا ۵۰ درصد قرار می دهیم. در قسمت بعد حتما تیک گزینه Reduce-Only را میزنیم.زدن این تیک به این معنا است که پوزیشن جدید شورت ایجاد نشود و فقط سفارش فروش نصف پوزیشن قبلی ایجاد شود.

در آخر بر روی گزینه Sell کلیک میکنیم.با این کار یک سفارش فروش در قیمت ۶۵۰۰۰ دلار با نصف حجم پوزیشن قبلی ایجاد کرده ایم.حال با همین روش یک سفارش فروش دیگر برای قیمت price در ۶۶۰۰۰ دلار اینجا میکنیم.

به این صورت بعد از ایجاد پوزیشن لانگ اول ، دو سفارش فروش در محدوده ۶۵۰۰۰ و ۶۶۰۰۰ دلار ایجاد کرده ایم که در هر سطح نصف بیت کوین ما به فروش خواهد رسید.

آموزش استفاده از ماشین حساب بایننس فیوچرز

برای استفاده از ماشین حساب بایننس فیوچرز ، باید بر روی آیکون ماشین حساب در زیر گزینه های سفارشات بایننس فیوچرز کلیک کنید.ماشین حساب فیوچرز بایننس اطلاعات مفیدی را قبل از باز کردن پوزیشن شورت یا لانگ به ما می دهد.

ماشین حساب بایننس فیوچرز
ماشین حساب بایننس فیوچرز

ماشین حساب شامل بخش هایی است که در زیر به توضیح آن می پردازیم :

PNL

این بخش برای محاسبه وجه تضمین اولیه Initial Margin و حد سود و حد ضرر PNL  و بازده سرمایه ROE استفاده می شود.همانطور که میبینید ، میتوان پوزیشن لانگ و یا شورت را انتخاب کرد.سپس لوریج دلخواه را وارد کرد.
Entry Price قیمت ورود پوزیشن ارز و Exit Price قیمت خروج از پوزیشن و Quantity همان حجم ارز در پوزیشن می باشد.با درج اعداد در این قسمت ها و کلیک بر Calculate ، مقدار سود و مابقی اطلاعات در سمت راست ماشین حساب نمایش داده می شود.

Target Price

در این بخش میتوان میزان سود را به درصد انتخاب کرد و قیمت خروج را محاسبه کرد.مثلا قیمت ورود را بر روی ۶۴۰۰۰ دلار میگذاریم.میخواهیم محاسبه کنیم که با ۵ درصد سود ( ROE ) نقطه خروج چه عددی می شود.

Liquidation Price

در این بخش عدد لیکوییدی پوزیشن محاسبه می شود.در این قسمت میتوان قبل از ورود به پوزیشن نقطه لیکوییدی را محاسبه کرد.لوریج دلخواه و قیمت ورود پوزیشن را وارد کرده و حجم سرمایه را به ماشین حساب می دهیم.نقطه لیکوییدی آن قیمت ورود با لوریج مشخص شده نمایش داده می شود.

MAX OPEN

در این بخش میتوان بیشترین مقدار سرمایه برای یک پوزیشن را محاسبه کرد.با انتخاب لوریج و قیمت ورود و حجم سرمایه خود ، حداکثر میزان ورود به پوزیشن را به صورت USDT یا BNB یا BUSD را نمایش میدهد.

Open Price

در این بخش برای اینکه بخواهیم چند پوزیشن با قیمت های مختلف ایجاد کنیم استفاده میکنیم. این بخش متوسط قیمت های ورود را برای ما محاسبه میکند.

لیکویید شدن در بایننس فیوچرز

حتما بارها با اخباری حاکی از لیکویید شدن هزاران کاربر و میلیاردها دلار مواجه شده اید. لیکویید شدن به معنای تسویه حساب اجباری و اتوماتیک پوزیشن های فیوچرزی هستند.این پوزیشن ها از لوریج بالا برای افزایش میزان سرمایه خود استفاده کرده اند.

استفاده از لوریج بالا در فیوچرز شامل سود بیشتر و حتی ضرر بیشتر خواهد شد.هرچه لوریج بالاتر باشد نقطه لیکوییدی به قیمت ورود نزدیک تر میشود.

لیکویید شدن زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذار یا تریدر با استفاده از لوریج به پوزیشنی ورود میکند. اما روند رمز ارز را اشتباه پیش بینی میکند.

لیکویید شدن در بایننس فیوچرز
لیکویید شدن در بایننس فیوچرز

به عنوان مثال، کاربری با ۵۰ دلار سرمایه خود با استفاده از لوریج ۱۰ به پوزیشن لانگ ورود میکند. در این صورت این معامله گر با ۵۰۰ دلار وارد پوزیشن شده است که ۵۰ دلار آن متعلق به خود او بوده و ۴۵۰ دلار را بایننس به عنوان قرض در اختیار او قرار میدهد.

حال روند این ارز عکس پیش بینی کاربر پیش میرود. اگر پوزیشن ۱۰% از ارزش خود را از دست دهد لیکویید شده است.

با این افت ۱۰ درصدی،کاربر ۵۰ دلار متضرر شده است و تنها ۴۵۰ دلاری که وام گرفته است در پوزیشن موجود است.بایننس تعهدی ندارد که در ضرر شریک باشد و پولی را که به کاربر وام داده است را اتوماتیک تسویه میکند.بنابراین کاربر لیکویید شده و ۵۰ دلار از دست میرود.

معامله گران زمانی که به پوزیشنی ورود میکنند باید به قیمت لیکوییدی خود دقت کنند. بایننس فیوچرز قبل از ورود به پوزیشن قیمتی که در آن کاربر لیکویید میشود را به وی نشان می دهند.

کاهش اتوماتیک لوریج یا ADL در بایننس فیوچرز

اصطلاح ADL یا auto-deleveraging به معنای کاهش اتوماتیک لوریج یا همان اهرم می باشد.این عملیات زمانی صورت می گیرید که در معامله ای حساب کاربری به زیر صفر میرسد.در واقع ADL زمانی اتفاق می افتد که پوزیشنی در حال لیکویید شدن است و سرمایه آن به زیر صفر میرسد.

کاهش اتوماتیک لوریج یا ADL در بایننس فیوچرز

کاهش اتوماتیک لوریج یا ADL در بایننس فیوچرز

از آنجایی که بایننس در ضرر شما شریک نمی باشد ، توسط صندوق بودجه خود ( Funding Budget ) خسارت های این پوزیشن ها را پرداخت میکند.حال احتمال دارد میزان پوزیشن های در معرض ریسک ، بسیار بیشتر از نرخ صندوق بودجه باشد.

در این حالت بایننس به صورت اتوماتیک ، لوریج سنگین پوزیشن ها را کاهش می دهد تا بتواند جبران خسارت کند.بدیهی است که این کاهش لوریج بر اساس بالاترین لوریج های موجود ( لوریج های بالای ۱۰۰ ) صورت میگیرد.

آموزش فعال سازی Hedge Mode در بایننس فیوچرز

در حالت کلی معاملات بایننس فیوچرز با دو روش انجام میشود.روش معمولی که برای کاربران در نظر گرفته شده است حالت One-Way Mode می باشد.

One-way Mode حالتی است که پوزیشن های لانگ و یا شورت به صورت یکطرفه باز می شود.یعنی نمیتوان همزمان هر دو پوزیشن شورت و لانگ را ایجاد نمود.اگر در این حالت ، اقدام به باز کردن همزمان کنید ، پوزیشن های لانگ و شورت هر دو بسته شده و همدیگر را خنثی می کنند.

حالت Hedge Mode حالتی است که به صورت همزمان میتوان هر دو پوزیشن لانگ و شورت را با هم باز کرد.این یک استراتژی ترید است که برخی معامله گران از آن استفاده می کنند.

آموزش فعال سازی Hedge Mode در بایننس فیوچرز
آموزش فعال سازی Hedge Mode در بایننس فیوچرز

برای فعال سازی این حالت باید بر روی آیکون سه نقطه در کنار منو place order کلیک کرده و از بخش Prefrence گزینهPosition Mode را انتخاب کرد.سپس گزینه Hedge Mode را انتخاب و بر روی کانفرم کلیک کنید.اکنون میتوان همزمان پوزیشن های لانگ و شورت را ایجاد کرد.

تنظیمات صفحه کاربری بایننس فیوچرز

به راحتی میتوان تنظیمات داشبورد بایننس فیوچرز را تغییر داد. این تغییرات شامل رنگ داشبورد و وجود و عدم وجود قسمت های مختلف داشبورد می باشد.

تنظیمات بایننس فیوچرز
تنظیمات بایننس فیوچرز

با کلیک بر روی آیکوین تنظیمات در بالا و سمت راست صفحه داشبورد ، تنظیمات مربوطه اجرا می شود.در این بخش میتوان رنگ داشبرد و قسمت های مختلف این صفحه کاربری را تغییر داد.قسمت های مختلف شامل چارت و اوردر بوک و بخش پوزیشن ها می باشد.

جمع بندی مقاله

در این مقاله آموزش بایننس فیوچرز به صورت کامل توضیح داده شد.سعی بر این بود که این آموزش با بیانی ساده عنوان شود.در نگاه اول ترید در بایننس فیوچرز کاری سخت و پیچیده به نظر میرسد.اما با تکرار و تمرین میتوان بر این پلتفرم معاملاتی مسلط شد.

جهت دسترسی به توضیحات بیشتر در خصوص آموزش بایننس فیوچز میتوانید به  آکادمی بایننس مراجعه کنید.

مجموعه بالین سیگنال در حوزه کاری خود اقدام به ارائه سیگنال بایننس می کند.سیگنال های بایننس و سیگنال بایننس فیوچرز از دسته مواردیست که برای یک کاربر مبتدی مناسب است.در صورت تمایل به دریافت اینگونه سیگنال ها با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *