سیگنال ارز دیجیتال با خط روند

سیگنال ارز دیجیتال با خط روند

خطوط روند یا Trendline خطوطی هستند که به راحتی قابل شناسایی بوده و تریدرها برای ارتباط دادن نقاط قیمتی مختلف در دوره های زمانی خاص به یکدیگر یا نشان دادن بهترین تناسبِ داده ها، روی نمودارها ترسیم می کنند. در واقع میتوان سیگنال ارز دیجیتال را با خط روند بدست آورد.

سیگنال ارز دیجیتال با خط روند
سیگنال ارز دیجیتال با خط روند

خطوط روند، برای نشان دادن جهت غالب قیمت ترسیم می شوند . برای رسمشان از نقاط عطف نمودارهای قیمتی استفاده می شود. در واقع این خطوط، نوعی نمایشِ تصویری از شرایط حمایتی و مقاومتی در بازه های زمانی مشخص است.خط روند ها جهت و سرعت قیمت را نشان می دهند و الگوهای مربوط به دوره های افت قیمت را توصیف می کنند.

به طور کلی:

  • با وجود آنکه شما می توانید در نمودارهای قیمتی، خطوط روند مختلفی رسم کنید. اما برای آنکه یک تصویر کلی از جریان بازار بدست آورید، می توانید از یک خط روند واحد بر روی نمودار استفاده کنید.
  • روش های مختلفی برای ترسیم خطوط روند وجود دارد و تریدرهای مختلف از بازه های زمانیِ مشخص و نکات دقیقی برای رسم خط روند استفاده می کنند. از این رو یک خط روند ثابتی وجود ندارد.
  • اندیکاتور ها و فرم های مختلفی برای تشخیص روند مارکت ها وجود دارد.اما ارائه سیگنال ارز دیجیتال با خط روند ، یکی از رایج ترین ابزار تریدینگ است.

در ادامه ی مقاله بیشتر در مورد مزیت های ترسیم خط روند و روش رسم این خطوط برای سیگنال دهی ارز دیجیتال توضیح می دهیم.

سیگنال ارز دیجیتال با خط روند چه چیزی را به شما نشان می‌ دهند؟

خط روند از مهمترین ابزارهای مورد استفاده ی تحلیل گران تکنیکال در بازار ارز دیجیتال است. تحلیلگران تکنیکال به جای اینکه به عملکرد قبلی کسب و کار یا سایر اصول اساسی نگاه کنند، برای اقدامات قیمتی به خطوط روند نگاه می کنند.

خط روند به تحلیلگران تکنیکال کمک می کند تا جهت فعلی قیمت های بازار را تعیین کنند. تحلیلگران تکنیکال معتقدند این روند بسیار کمک کننده است.شناسایی این روند، اولین قدم در انجام یک معامله ی ارز دیجیتال موفق است

برای ایجاد یک خط روند، تحلیلگر باید حداقل دو نقطه در نمودار قیمت داشته باشد. بعضی از تحلیلگران دوست دارند از بازه های زمانی کوتاه حتی تا چند دقیقه ای استفاده کنند .در حالی که دیگران نمودارهای روزانه یا هفتگی را ترجیح داده و بررسی می کنند.

با این حال بعضی دیگر، زمان را به طور کلی کنار می گذارند و ترجیح می دهند روندها را بر اساس بازه های زمانی و نه فواصل زمانی مشاهده کنند. آنچه که استفاده از خطوط روند را در بازار ارز دیجیتال بسیار محبوب و جذاب می کند. این است که می توان آنها را بدون کمک به بازه ی زمانی، چارچوب زمانی یا فواصل زمانی استفاده کرد.

خط روند صعودی در نمودار
خط روند صعودی در نمودار

برای آنکه مفهوم خطوط روند را بیشتر درک کنید به این مثال توجه کنید.اگر شرکت A با ۳۵ دلار معامله کند و طی دو روز به ۴۰ دلار و در سه روز به ۴۵ دلار برسد. تحلیلگر سه نقطه برای نمودار دارد که از ۳۵ دلار شروع می شود. سپس به ۴۰ دلار می رود و در نهایت به ۴۵ دلار ختم می شود.

اگر تحلیلگر بین این سه نقطه ی قیمتی خطی رسم کند، روند صعودی بدست می آید. خط روند ترسیم شده دارای یک شیب مثبت است . بنابراین به تحلیلگر می گوید که در جهت روند خرید کند. اما برعکس اگر قیمت شرکت A از ۳۵ دلار به ۲۵ دلار برسد، روند نزولی دارد و تحلیلگر باید در جهت روند، ارز مربوطه را به فروش برساند.

مزایای استفاده از خط روند

استفاده از خطوط روند ارز دیجیتال می‌تواند به معامله گر کمک کند برنامه ریزی دقیقی برای روند معامله‌ اش در بازار داشته باشد.این باعث میشود که جلوی ضررهای محتمل را بگیرند. تحلیل و تجزیه‌ ی نمودارها در بازار دیجیتال حرف اول را می زنند. بدون آنها شما نمی توانید جریان بازار را به درستی پیش بینی کنید.بنابراین معاملات شما آینده ی نامعلومی خواهند داشت.

اگر می خواهید در بازار ارز دیجیتال به صورت جدی معامله کنید و لزوماً به سودآوری برسید باید از تحلیل نمودارها به کمک خطوط روند استفاده کنید. قبل از آنکه روی ارز دیجیتال خاصی سرمایه گذاری کنید. حتماً با استفاده از خطوط روند، نمودارهای قیمتی آن را بررسی کرده و ارزیابی خوبی روی آینده‌ی بازار آن انجام دهید.قبل از سرمایه گذاری و چارت کشی مطمئن شوید در آینده به سوددهی می رسد.

در واقع این خط روند در تحلیل تکنیکال استفاده می شود و هدف از رسم آن، تشخیص نقاط احتمالیِ واکنش بازار است. صعودی یا نزولی بودن خط روند در واقع نقاط مهم و زمان های عرضه و تقاضای یک ارز خاص را نشان می‌ دهند.با استفاده از همین ترندلاین ها میتواند یک سیگنال ارز دیجیتال مناسب ارائه داد.هرچه تجربه تحلیلگر در استفاده از این خطوط بیشتر باشد ، کیفیت این سیگنال دهی ارز دیجیتال بیشتر خواهد شد.

نحوه‌ی رسم خط روند در بازار ارز دیجیتال

در واقع خط روند از اتصال نقاطی از نمودار که تغییر جهت در آن انجام شده است ایجاد می‌ شود. خطوط روند می‌توانند بسته به شرایط بازار به دو صورت مقاومتی و حمایتی باشند. خط مقاومتی، زمانی است که نمودار خط روند، شیب نزولی دارد و وقت فروش است. خط حمایتی زمانی است که خط روند شیب صعودی دارد و وقت خرید است.

مهمترین نکته در زمان ترسیم خط روند این است که شما حداقل به دو نقطه نیاز دارید. برای رسم آن باید حداقل دو قعر یا دو اوج را بهم وصل کنید. برای ترسیم خط روند از نمودار های الگوی شمع ژاپنی استفاده می‌کنند.

خط روند صعودی و خط روند نزولی در نمودار
خط روند صعودی و خط روند نزولی در نمودار

اگر می‌ خواهید روند نزولی رسم کنید باید از نقطه ی بالایی قیمت و اگر می خواهید روند صعودی رسم کنید باید از نقطه ی پایین قیمتی استفاده کنید. درست است که برای ترسیم روند تنها دو نقطه هم کافی است. اما هر چه قدر تعداد نقاط شما بیشتر باشد، اعتبار روند افزایش می یابد.

برای اینکه بتوانید در موج های صعودی، خط روند رسم کنید باید حفره ها را بهم وصل کنید. هر حفره جایی است که قیمت دوباره به حالت صعودی برگشته است و قیمت از آن حد کاهش پیدا نکرده است. برای رسم موج های نزولی، باید قله ها را بهم وصل کنید. قله هم مانند حفره یک نقطه ی تغییر قیمت است با این تفاوت که در این نقطه، قیمت رو به کاهش می‌ رود.

نکات مهم برای رسم خط روند

یکی از نکات مهم در مورد رسم خط روند، این است که این خط در دوره های زمانی بالاتر قدرتمند تر است. بنابراین بیشتر کارشناسان توصیه می کنند که با نمودارهای هفتگی شروع کنید و به ترتیب، بازه ی زمانی آن را کاهش دهید. باید خطی را رسم کنید که در عین حال که بیشترین برخورد را داشته باشد از بدنه ی شمع های قیمتی عبور نکرده باشد. به هر نسبت که این نکات را کمتر رعایت کنید، اعتبار روند شما نیز کاهش پیدا می کند.

اگرچه شما می توانید خطوط روند را در بازه های زمانی مختلفی رسم کنید. اما بسیاری از متخصصین بازار ارز دیجیتال معتقدند که بازه ی زمانی روزانه بهترین بازه ی زمانی هستند. زیرا نه کوتاه مدت اند و نه بلند مدت، یک حد میانه هستند. بعلاوه می توانید جزئیات را نیز به طور کامل در این بازه ی زمانی مشاهده کنید. هر چه بازار در دوره ی طولانی تری به این نمودار واکنش دهد، اعتبار خط روند بیشتر می شود.

تفاوت بین خطوط روند و کانال ها

کانال و خط روند با هم متفاوت اند. شما می توانید چندین خط روند را در یک نمودار استفاده کنید. با این حال کانال نمایشی بصری از هر دو حالت حمایتی و مقاومتی برای یک دوره ی زمانی مشخص است که مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

مشابه خط روند واحد، تریدرها به دنبال یک جهش یا شکست هستند تا اقدامات قیمت خاصی را در کانال اعمل کنند . بسته به شیوه ی تنظیم کسب و کارشان، از این نقطه به عنوان یک نقطه ی خروج یا یک نقطه ی ورود استفاده می کنند.

محدودیت های یک خط روند

خط روند یک محدودیت اساسی دارد که در تمام ابزارهای نموداری دیده می شود. به محض اینکه اطلاعات قیمتی بیشتری دریافت کنید، مجبور می شوید خط روند را دوباره رسم کنید. از طرفی دیگر یک خط روند می تواند برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند . در نهایت عملکرد قیمتی باید آنقدر منحرف شود که نیاز به به روز رسانی پیدا کند.

بعلاوه یک روش کلی برای رسم آنها وجود ندارد و تریدرها از نقاط مختلفی برای رسم آن استفاده می کنند. بعضی از سطوح پایینی نمودار استفاده می کنند.در حالی که تریدر دیگری ممکن است به شیوه ی دیگری عمل کند. متاسفانه خطوط روندی که در بازه های زمانی کوچکتر اعمال می شوند، به حجم حساس بوده و زود به زود دچار تغییر شده و بی اعتبار می شوند.

چگونه با استفاده از خطوط روند، معامله کنیم؟

به طور کلی برای معامله بر اساس این ابزار تحلیل فنی دو روش عمده وجود دارد. حالت اول زمانی است که قیمت، روند مشخصی را طی کرده و این خطوط نقش حمایتی یا مقاومتی مطلق دارند .در این مواقع معامله گران با توجه به روند جاری بازار، هنگام لمس خط روند حمایتی توسط قیمت، وارد موقعیت خرید می‌شوند.

در حالت معکوس از آن به عنوان فرصتی برای خروج از معامله استفاده می‌کنند. حالت دیگر زمانی است که توسط شمع‌های قیمتی شکسته شوند و قیمت بالاتر یا پایین‌تر از آن‌ها بسته شود. در این صورت خط روند خاصیت معکوس پیدا کرده و در اصطلاح به سطوح اتفاق تبدیل می‌شوند. مثلا خط روند نزولی که نقش مقاومت داشته پس از شکست به یک خط حمایتی تبدیل می‌شود. اکثر معامله گران منتظر می‌مانند تا قیمت به خط روند بازگردد و در آنجا وارد یک معامله کم ریسک می‌شوند.

خطوط روند را در معاملات خود جدی بگیرید.ترند لاین به ظاهر ابزاری ساده است.اما اگر به تاریخ روند حرکتی کندل ها توجه کنید ، پیروی نمودار از ترند لاین ها را متوجه میشوید.همواره کندل های تمامی نمودر ها ، به این ابزار واکنش نشان می دهند.یا این ابزار را شکسته و یا با لمس آن تغییر مسیر میدهند.بنابراین ابتدایی ترین کار برای یادگیری تحلیل ، آموزش خط روند ها است.

جمع بندی

خطوط روند، یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای پیش بینی و تجزیه و تحلیل بازار هستند که می توانند در برنامه ریزی برای انجام اقدامات (خرید و فروش) در بازار ارز دیجیتال به تریدرها کمک زیادی بکند. برای آنکه با نحوه ی ترسیم درست این خطوط آشنا شوید، باید تمرین زیادی داشته باشید و خطوط روند زیادی ببینید.

بازار ارز دیجیتال بدون تجزیه و تحلیل هیچ اعتباری ندارد.برای کسب سود در آن نیاز به برنامه ریزی ‌های تحلیلی دارید. خطوط روند می تواند در این راستا و پیش بینی تغییرات قیمتی بازار کمک زیادی به شما بکند.

به طور خلاصه باید همیشه به دنبال خط روندی باشید که حداقل ۲ تا ۳ برخورد داشته و از بدنه شمع‌های قیمتی عبور نکرده باشد. به عبارت دیگر، هرچه خط روند ایده ال‌تر، اعتبار بیشتر و در نتیجه، بازدهی معاملاتی شما بیشتر خواهد بود. این روش معاملاتی بدون شک یکی از بهترین روش‌ها برای شکار حرکت‌های بزرگ بازار با کمترین ریسک ممکن است.


کانال سیگنال دهی ارز دیجیتال بالین سیگنال

مجموعه بالین سیگنال متشکل از تحلیل گران برتر ایران در زمینه بلاکچین و کریپتوکارنسی با تکیه بر تجارب و علم خود اقدام به دنبال کردن روند حرکتی ارز های مجازی و ارائه تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال ارز های مجازی بیت کوین ، اتریوم و آلت کوین ها و همچنین ارائه سیگنال بایننس و سیگنال بایننس فیوچرز کرده است.این خدمات تماما در کانال تلگرامی بالین سیگنال ارائه میشود.

در مقاله کانال VIP بالین سیگنال ، میتوانید گزارش عملکرد این مجموعه و نظرات کاربران را مشاهده کنید.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *