تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز

تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز

تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز چیست؟

معاملات در بازار ارز دیجیتال به صورت خرید و یا فروش ارز انجام میشود.این معاملات در راستای سود دهی تریدر خواهد بود. روش های مختلفی برای معامله در مارکت کریپتوکارنسی ها وجود دارد.در این مقاله قصد داریم تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز را توضیح دهیم.

تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز
تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز

دو مورد از مرسوم ترین روش های معامله، روش اسپات و روش فیوچر است. در این مقاله می خواهیم در مورد انواع روش معامله و ویژگی های هر کدام به صورت جداگانه بیشتر صحبت کنیم.سیگنال ارز دیجیتال در واقع یک دستور خرید یا فروش یک ارز است که با تکیه بر علم تکنیکال تحلیلگر ، تجربه او ، و وضعیت بازار ارسال میشود.

ترید با سیگنال اسپات

ترید اسپات همان ترید لحظه ای است. این معاملات در لحظه فرد اقدام به خرید و فروش می کند. در این روش از معامله، تحویل ارز بین خریدار و فروشنده و تسویه حساب به صورت لحظه ای انجام می شوند . ارز خریداری شده، در همان زمان انجام معامله بین دو طرف رد و بدل می شود. ترید اسپات در مقابل ترید فیوچرز قرار دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم. اصطلاحات ترید اسپات به شرح زیر میباشند.

اسپات پرایس

در معامله ی اسپات، اصطلاحی به نام اسپات پرایس وجود دارد. این اصطلاح برای قیمت لحظه ای یک ارز بخصوص استفاده می شود و نشان می‌ دهد که اگر بخواهید همین الان برای ارزی معامله انجام دهید، قیمت معامله در لحظه به چه صورت است. قیمت اسپات ثبات طولانی ندارد و به دلیل شرایط بازار مدام در حال تغییر است و توسط سایر معامله گران تعیین می شود.

این قیمت توسط فروشنده تعیین میشود.بنابراین صرافی واسط مانند صرافی بایننس ، هیچ دخلی برای این قیمت گذاری ندارد.تنها سود صرافی ها از کمیسیون معاملات بین طرفین است.

اردر بوک

اردر بوک لیستی از سفارش های خرید و فروش برای یک ارز بخصوص است که توسط تریدرهای مختلف تکمیل می شود. افرادی که قصد خرید یک ارز بخصوص را دارند به صرافی ها مراجعه کرده و میزان ارز مورد نظر و قیمتی پیشنهادی خود را در این اردر بوک ها ثبت می کنند. در مقابل افرادی که قصد فروش همان ارز را دارند به اردر بوک ها مراجعه کرده و خریدار مربوط به خود را پیدا می کنند.

نمونه اردر بوک ترید اسپات
نمونه اردر بوک ترید اسپات

نکته ی مهم این است که اولویت در این اردر بوک ها به چه صورت است و سفارش های این لیست با چه ترتیبی انجام می شوند. اساس ترتیب بندی این سفارش ها به این صورت است.در بخش فروشندگان، سفارشی که کمترین قیمت را دارد در صدر لیست قرار می گیرد. اما در بخش خریداران موضوع برعکس است. سفارشی که بالاترین پیشنهاد خرید را دارد در صدر لیست اردر بوک قرار دارد.

اسپات مارکت

بازاری که در آن معاملات اسپات انجام شود، به بازار اسپات یا اسپات مارکت مشهور است. این بازار به بازار نقدی نیز معروف است زیرا مبالغ به صورت لحظه ای و در زمان خرید مبادله می شوند. در بازار اسپات وقتی معامله ای انجام می شود همان لحظه ارز از کیف یک تریدر به کیف تریدر دیگر منتقل می شود.

تمام صرافی های ارزی که در ایران فعالیت دارند در این بازار قرار دارند. نکته ی بسیار مهم در برابر این بازار این است که یک ارز بخصوص در این بازار با قیمت متفاوتی نسبت به بازارهای دیگر مثل بازار فیوچرز معامله می شود.به عنوان مثال صرافی ایکس نوین ، یکی از این پلتفرم های اسپات مارکت است.

ترید با سیگنال فیوچرز

در ترید فیوچرز شرایط کاملاً متفاوت است. در این روش از معامله تبادل لحظه ای ارز و پول اتفاق نمی افتد و توافق نامه ای قانونی بین تریدرها نوشته و امضا می شود. در این معامله تریدرها یک قیمت توافقی برای تبادل ارز پیشنهاد کرده و مقدار آن را نیز تعیین می کنند. در این قراردادها تمام اطلاعات مربوط به معامله اعم از زمان، قیمت، مکان و … تعیین می شود. زمان قرارداد که فرا برسد معامله باید با قیمت توافق شده انجام شود.

انجام این روش معامله مزایای زیادی دارد. اصلی ترین این مزیت این است که به تریدرها این امکان را می دهد که ریسک های مختص بازار معاملات ارزی را کاهش دهند. معاملات فیوچرز تنها به بازار ارز دیجیتال اختصاص ندارند و فلزات گرانبها و سوخت و … نیز به این روش معامله می شوند.

ویژگی های ترید با سیگنال فیوچرز
ویژگی های ترید با سیگنال فیوچرز

این نوع روش ترید در صرافی های خارجی انجام میشود.صرافی های همچون بایننس ، بیتمکس و کوینکس از پلتفرم هایی هستند که قابلیت ترید در فیوچرز را دارند.این نوع ترید مناسب معامله گرانی است  که تسلط بیشتری به مارکت ارز های دیجیتال دارند.سود های سریع و ضرر های سنگین از مزایا و معایب این نوع ترید است.

ویژگی های ترید با سیگنال فیوچرز

بعضی از مهمترین ویژگی های ترید فیوچرز به شرح زیرمیباشند:

  1. همانطور که در بالا گفتیم اولین مزیت و به طور کلی هدف از انجام ترید فیوچرز، محافظت سرمایه در برابر ریسک تغییرات قیمتی است. شما در واقع ارزی که در دست دارید را پیش فروش می کنید. با این روش می توانید مطمئن شوید که پس از استخراج آنها ریسک پایین آمدن قیمت وجود ندار. پس مهم نیست بازار درگیر چه تحولاتی شود، سود شما امن است.
  2. در معاملات فیوچرز شما یک اهرم در دست دارید که می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید. شما می توانید به کمک این اهرم و قرارداد فیوچرز تا چند برابر اعتبار سهام خود ارز خرید و فروش کنید. اما این اهرم به منزله‌ی یک تیغ دو لبه است و اگر اشتباه کنید ضرر شما نیز چند برابر خواهد بود.
  3. با این حال سود قرارداد فیوچرز تنها برای فروشنده نیست. حرکتی به نام پوزیشن لانگ و پوزیشن شورت وجود دارد. اگر تریدر پیش بینی کند که قیمت ارزی در حال کاهش یا افزایش است، می تواند به کمک این حرکات، سود خود را از معامله بدست آورد.
  4. ترید فیوچرز به حل مشکل نقدینگی هم کمک کند. این روش معامله آن دسته از تریدرهایی که در بازار ارز سرگردان هستند را پای معامله می کشاند.

مشکلات ترید در بازار فیوچرز

در کنار همه ی مزایایی که گفته شده است، این خطر وجود دارد که سرمایه گذار حتی پولی بیشتر از آنچه دارد را از دست بدهد. این معامله یک حد قیمتی هم دارد و این خطر وجود دارد که ارزش ارز بیشتر از عددی که در قرارداد قید کردید شود و به خاطر قرارداد نتوانید آن را با قیمت روز بفروشید.

معاملات فیوچرز نوعی ریسک هم محسوب می شوند. یعنی به همان میزان که ممکن است باعث افزایش سود شوند، می توانند باعث ضرر بیشتر شما هم بشوند.بحث لیکویید شدن سرمایه فقط در مارکت فیوچرز معنا دارد.لیکویید شدن یعنی از بین رفتن کل سرمایه پوزیشن.

تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز

مطمئناً بعد از خواندن ویژگی های هر کدام از این ترید ها تفاوت های آنها را تا حدی متوجه شده اید. با این حال در ادامه بیشتر در موردشان توضیح می دهیم:

  1. اولین تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز این است که در اسپات بازار یک طرفه است. فقط در صورت افزایش قیمت تریدرها سود می کنند. اما بازار فیوچرز یک بازار دو طرفه است که هر دو طرف معامله می توانند از تغییرات قیمتی سود ببرند. در سیگنال فیوچرز این امکان وجود دارد که هم از رشد و هم از نزول قیمت ارز یکی از طرفین سود ببرند. و از حرکات پوزیشنی برای کسب سود استفاده کنند.
  2. میزان سود و ضرر در بازار اسپات و فیوچرز با هم تفاوت زیادی دارند. در بازار اسپات میزان رشد قیمت و سود شما برابر خواهد بود. حال آن که در ترید با سیگنال فیوچرز این میزان درصدی خواهد بود. به عنوان مثال، اگر در بازار اسپات ارزی را ۱۰ دلار بخرید و حد سود شما ۱۱ دلار باشد، ده درصد سود می‌کنید و اگر توقف ضررتان ۹ دلار باشد ضرر شما هم باز همان ده درصد است. اما در بازار فیوچرز، اهرم وجود دارد که سود و ضرر را چند برابر می کند. اگر در این بازار با اهرم ۱۰ معامله کنید هرگاه قیمت از ۱۰ دلار به ۱۱ دلار برسد شما صد درصد سود کردید. اگر قیمت به ۹ دلار برسد، شما صد در صد ضرر کرده اید. هم سود بالاتر است و هم ضرر.
  3. تفاوت بعدی بحث از دست دادن سرمایه است. شما هرگز در یک بازار اسپات، سرمایه ی خود را از دست نمی دهید. تنها زمانی سرمایه‌ی شما به خطر می‌افتد که ارزش ارزی به صفر برسد که عملاً غیر ممکن است.اما در بازار فیوچرز، به دلیل وجود اهرم ممکن است حتی در عرض چند دقیقه کل سرمایه ی خود را از دست دهید.
  4. معاملات فیوچرز به درجه ی خاصی از تبحر و اشراف به بازار ارز دیجیتال نیاز دارد. شما باید از قدرت تحلیل و پیش بینی خوبی برخوردار باشید.زیرا این ریسک وجود دارد که کل سرمایه تان را از دست دهید. پس حتماً باید بعد از آموزش و کسب تجربه ی زیاد وارد این بازار شوید.
تفاوت ترید سیگنال اسپات و فیوچرز
تفاوت ترید سیگنال اسپات و فیوچرز

سگینال های اسپات و فیوچرز را چگونه تهیه کنیم ؟

همانطور که دیدید هر کدام از این بازارها مزایا و معایب خاص خود را معامله دارند. شما می توانید از طریق هر دو روشِ ترید کسب سود کنید. از این رو هر دو سیگنال می توانند برای شما مفید باشند.

در ایران بیشتر با بازار اسپات کار می کنند. بنابراین بیشتر کانال هایی که اقدام به فروش سیگنال ارز دیجیتال می کنند، سیگنال های اسپات می فروشند. با این حال کانال هایی هم هستند که سیگنال فیوچرز را در اختیار شما قرار می دهند.

نکته ی بسیار مهم در زمان انتخاب کانال این است که حتماً باید کانال های معتبر را برای این کار انتخاب کنید. به ویژه در مورد کانال فیوچرز که امکان از دست رفتن یکباره ی سرمایه وجود دارد.

کانال سیگنال دهی بالین سیگنال

در این مطلب به تفاوت سیگنال اسپات و فیوچرز پرداخته شد.حال برای خرید اینگونه سیگنال ها چگونه عمل کنید؟

اگر سیگنال از منبع معتبری تامین شده باشد، این معامله با درصد بالایی منجر به سودآوری برای شما می شود. با این حال باید در نظر داشته باشید که بازار ارز تا حدی هم غیر قابل پیش بینی ست. حتی اگر سیگنال ها را از معتبرترین اساتید بازار ارز دریافت کنید، همیشه درصدی برای نتیجه ندادن آنها وجود دارد.

مجموعه بالین سیگنال متشکل از تحلیل گران برتر ایران در زمینه بلاکچین و کریپتوکارنسی با تکیه بر تجارب و علم خود اقدام به دنبال کردن روند حرکتی ارز های مجازی و ارائه تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال ارز های مجازی بیت کوین ، اتریوم و آلت کوین ها و همچنین ارائه سیگنال بایننس و سیگنال بایننس فیوچرز کرده است.

این خدمات تماما در کانال تلگرامی بالین سیگنال ارائه میشود.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *