بازار خرسی

همه چیز در خصوص بازار خرسی

همواره بازار های مالی به دنبال روند ها هستند.درک ارتباط بین روند ها در یک بازار مالی ، میتواند به تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به تریدر کمک کند.روندهای مختلف بازار می تواند شرایط بسیار متفاوتی در بازار ایجاد کند.در واقع روند بازار همان جهت کلی و مسیر حرکت یک ارز است.به عنوان مثالش بازار خرسی است که در این مقاله به توضیح میپردازیم.

در بازار خرسی یا همان مارکت بیریش ( Bearish Market ) ، قیمت ها به طور کلی در حال کاهش است.بازار خرسی برای معامله گران مبتدی یک چالش محسوب میشود.چرا که برخلاف سرمایه گذاری آنها انجام شده است.بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که بیت کوین در ابتدا تا کنون در یک بازار گاوی بزرگ قرار داشته است.در بین این زمان ، مارکت های خرسی نیز تشکلی شده است.

بازار خرسی چیست
بازار خرسی چیست

این مارکت خرسی گاها باعث ریزش بالای ۵۰ درصدی در قیمت بیت کوین شده است. اما برای آلت کوین ها فرق دارد.تجربه نشان داده که مارکت خرسی توانسته بالای ۹۰ درصد ریزش را برای آلت کوین ها ثبت کند.

در این مقاله ، متوجه میشوید که بازار خرسی چیست. چگونه باید برای آن آماده شوید و اینکه چگونه می توانید در آن سود ببرید.

بازار خرسی چیست؟

یک بازار خرسی و قرمز را می توان دوره کاهش قیمت ها در بازارهای مالی توصیف کرد.مارکت های خرس می تواند برای معامله گران بی تجربه بسیار خطرناک و پرریسک باشد. آنها می توانند به راحتی خسارات بزرگی را به همراه داشته و سرمایه گذاران را از بازگشت به بازارهای مالی بترسانند.

یک جمله معروف در بین معامله گران وجود دارد : پله ها به سوی بالا ، آسانسور ها به سوی پایین.این بدان معناست که حرکت یک مارکت به سمت بالا به صورت آهسته و ثابت است.اما حرکت به سمت پایین بسیار سریع و سخت خواهد بود.دلیل آن چیست ؟

هنگامی که یک مارکت سقوط میکند ، اکثر تریدر ها سعی دارند به سرعت از آن مارکت خارج شوند.چرا که راضی به ضرر کوتاه مدت در آن مارکت نیستند.بنابراین با این کار ، سرمایه خود را نقد میکنند که بتوانند در قیمت های پایین ورود مجدد داشته باشند.این میتواند منجر به یک دومینو شود.

زمانی که چند فروشنده اقدام به خالی کردن سرمایه خود کنند ، مابقی فروشندگان نیز پیروی میکنند.در این شرایط در یک زمان کوتاه تعداد زیادی ارز فروخته میشود.این باعث کنترل کردن مارکت به دست فروشندگان میشود.تصویه های انبوه مارکت فشار فروش بیشتری دارند.به همین دلیل است که بعضی مواقع ریزش به صورت شارپ انجام میشود.

برخلاف آن  بازار گاوی  یا بولیش نیز به همین صورت است.در آن سرخوشی اتفاق اتفاده و همه اقدام به خرید یک ارز میکنند.در این صورت قیمت به صورت شارپ افزایش میباد.معمولا با افزایش قیمت ارز هایی مانند بیت کوین ، سایر ارز ها نیز رشد میکنند.

به طور معمول ، سرمایه گذاران در بازار خرسی فروشنده هستند . به این معنی که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد. این همچنین بدان معنی است که احساسات در بازار به طور کلی بسیار منفی است. اما ،به این معنی نیست که همه فعالان بازار در موقعیت های فروش هستند. این فقط بدان معنی است که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد و اگر فرصتی پیش بیاید ممکن است به دنبال موقعیت سازی خود باشند.

روانشناسی سرمایه گذاری در بازار خرسی

روند و جهت تمام بازار های مالی ، بر سرمایه گذاری معامله گران تاثیر دارد.تصمیم هر کدام از تریدر ها برای سرمایه گذاری بر روند مارکت تاثیر خواهد داشت.

در واقع در بازار گاوی، اکثر افراد به این منظور سرمایه گذاری می کنند که امید به کسب سود بیشتر دارند. اما در بازار خرسی، جو حاکم بر بازار جوی منفی می باشد و ترس از دست دادن سرمایه را دارند.به همین دلیل هم تصمیمی برای خرید ارز جدید ندارند و بلعکس این اتفاق هم ممکن می باشد

به عبارت دیگر، اخبار بد و ناخوشایند می‌تواند منجر به بازار خرسی گردد و در مقابل هم اخبار خوب و خوشایند میتواند بازار گاوی را رقم بزند.

توجه فرمایید که برای تعیین بازار گاوی و خرسی، به روند بازار بصورت کوتاه‌مدت توجه نمی شود. یعنی کاهش یا افزایش قیمت‌ در یک روز یا یک هفته نشان از بازار خرسی و گاوی نیست . آنچه نوع بازار را مشخص می‌کند روند بلندمدت بازار می باشد.

تفاوت مارکت خرسی و گاو در چیست

تفاوت ها نسبتا ساده است.در بازار خرسی و ریزشی ،قیمت ها در حال کاهش است.اما در بازار گاوی و بولیش ، قیمت ها در حال افزایش است.

یک تفاوت قابل توجه ممکن است این باشد که بازارهای نزولی می توانند ادغام طولانی مدت داشته باشند.این زمانی است که نوسانات مارکت بسیار کم بوده و معاملات کمی در آن مارکت انجام میشود.این باعث افت قیمت به صورت طولانی مدت میشود.اگرچه ممکن است همین مورد در بازارهای گاو نر وجود داشته باشد . اما این نوع رفتار تمایل دارد که بیشتر در بازارهای خرسی وجود داشته باشد.

تفاوت مارکت خرسی و گاوی
تفاوت مارکت خرسی و گاوی

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا در وهله اول امکان ورود به پوزیشن شورت در مارکت وجود دارد یا خیر. اگر توانایی شورت گرفتن ارز دیحیتال جهت کسب سود وجود نداشته باشد ، معامله گران فقط می توانند با فروش ارز خود نقد شده و نظاره گر ریزش مارکت باشند. این باعث تشکیل یک مارکت آهسته بدون نوسان و کسل کنند میشود.

کسب سود در بازار صعودی بسیار راحت است.چرا که در روش های مختلف اعم از خرید و فروش معمولی و یا فیوچرز امکان پذیر است.اما کسب سود در بازار ریزشی متفاوت است.این کار فقط با پلتفرم های فیوچرز امکان پذیر است.در این روش تریدر با ریزش قیمت میتواند کسب سود کند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش کامل بایننس فیوچرز مراجعه کنید.

در بازار خرسي احتمال زيان‌دهي بالاست چراكه قیمت‌ها مدام ارزش خود را از دست می‌دهند و اغلب پايان آن نيز نزديك نيست. حتي اگر به اميد بهبود وضعيت سرمایه‌گذاری كنيد قبل از اینکه شرايط بهتر شود شما در زیان زیادی وارد شده‌اید.زیرا ‌بازار خرسی با روند نزولی و فرسایشی قیمت همراه است. نقد شوندگی سهام افت می‌کند و یاس و ناامیدی در بازار نیز غالب می‌شود.

نمونه هایی از مارکت خرسی ارز دیجیتال

یکی از معمول ترین و بزرگترین بازار های خرسی در کریپتوکارنسی ها مربوط به نمودار بیت کوین است.نمودار زیر مربوط به بیت کوین است.زمانی که قیمت بیت کوین در تاریخ دسامبر ۲۰۱۷ به ۲۰۰۰۰ دلار رسید .بعد از آن مارکت وارد یک مرحله فرسایشی و ریزشی شد.

بازار خرسی بیت کوین در سال 2017
بازار خرسی بیت کوین در سال ۲۰۱۷

قبل از این ریزش ، مارکت بیت کوین در سال ۲۰۱۴ نیز دس خوش کنترل فروشندگان شد . در آن زمان یک ریز ۸۶ درصدی در مارکت ثبت شد.

بازار خرسی بیت کوین در سال 2014
بازار خرسی بیت کوین در سال ۲۰۱۴

نمونه های قابل توجه دیگر رکود بزرگ و بحران مالی ۲۰۰۸ یا سقوط بازار سهام سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا است. پس از این اتفاق ها ، تمام مارکت های مالی دنیا وارد یک ریزش شدید شدند.

نحوه ترید در مارکت خرسی

ساده ترین استراتژی در زمان مارکت بیریش و ریزشی ، نقد ماندن است.یعنی تریدر اقدام خاصی انجام ندهد و سرمایه خود را نقد کند و فقط نظاره مارکت باشد.این دسته از تریدر ها بعد از اتمام ریزش مارکت ، مجدد وارد مارکت شده و سرمایه گذاری میکنند.

بازار خرسی الزاما یک سیگنال فروش ارز دیجیتال نیست.چرا که تمام تریدر ها فروشنده کوتاه مدت نمیشوند.امکان دارد بسیاری از معامله گران هولدر باشند.یعنی ارز خریداری شده را برای بلند مدت نگهداری کنند.این سرمایه گذاری بلند مدت است.این دسته از تریدر ها توجهی به بازار خرسی ندارند.چرا که آن را موقت و زودگذر میدانند.

بهترین ایده برای ترید در یک مارکت مالی ، استفاده از سیگنال ارز دیجیتال با خط روند است.زمانی که تریدر خطوط روند را بنداند ، میتواند حرکت آینده را پیش بینی کند.به همین دلیل است که یک استراتژی سودآور دیگر در بازارهای خرسی می تواند باز کردن پوزیشن شورت باشد.همانطور که گفته شد این پوزیشن ها در پلتفرم های فیوچرز ایجاد میشود.

در استراتژی شورت گیری ، زمانی که قیمت یک ارز کاهش می یابد ، میتوان از این افت قیمت کسب سود کرد.معاملات میتواند به صورت روزانه و یا نوسان گیری و اسکالپ باشد.تمام این معاملات در جهت روند انجام میشود.تریدر هایی که روند را شناسایی نکنند ، اقدام به ترید در جهت خلاف روند میکنند.

معامله گران موفق ، قبل از آغاز روند نزولی ، در اوج قمیتی کسب سود میکنند. در غیر این صورت ، آنها می توانند در موقعیت خرید و حتی پوزیشن های لانگ خود گیر کنند در حالی که بازار ریزشی است.به همین دلیل ، این نکته مهم است که این یک استراتژی بسیار پرخطر است. حتی پیشرفته ترین معامله گران نیز هنگام تلاش برای گرفتن چاقوی در حال سقوط متحمل خسارات قابل توجهی می شوند.

جمع بندی مقاله

در این مقاله به توضیح اینکه بازار خرسی چیست و چگونه میتوان از آن کسب سود کرد پرداخته شد.به طور خلاصه ، ساده ترین استراتژی این است که در مارکت بیریش و خرسی سرمایه خود را نقد کرده باشید. و منتظر یک فرصت امن تر برای ترید و ورود دوباره به مارکت باشید.عاقلانه این است که تریدر ها همیشه پیرو روند و جهت مارکت ها باشند و مطابق با آن اقدام به معامله کنند.

کانال سیگنال دهی ارز دیجیتال بالین سیگنال

مجموعه بالین سیگنال متشکل از تحلیل گران برتر ایران در زمینه بلاکچین و کریپتوکارنسی با تکیه بر تجارب و علم خود اقدام به دنبال کردن روند حرکتی ارز های مجازی و ارائه تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال ارز های مجازی بیت کوین ، اتریوم و آلت کوین ها و همچنین ارائه سیگنال بایننس و سیگنال بایننس فیوچرز کرده است.این خدمات تماما در کانال تلگرامی بالین سیگنال ارائه میشود.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *