همه چیز در خصوص بازار گاوی

همه چیز در خصوص بازار گاوی

همه چیز در خصوص بازار گاوی

همواره بازار های مالی به دنبال روند ها هستند.درک ارتباط بین روند ها در یک بازار مالی ، میتواند به تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به تریدر کمک کند.روندهای مختلف بازار می تواند شرایط بسیار متفاوتی در بازار ایجاد کند.در واقع روند بازار همان جهت کلی و مسیر حرکت یک ارز است.به عنوان مثالش بازار گاوی است که در این مقاله به توضیح میپردازیم.

معامله در بازار گاوی و یا مارکت بولیش ( bull market ) بسیار آسان است.زیرا می توانند آسانترین استراتژی های ترید و سرمایه گذاری را فراهم کنند. حتی معامله گران بی تجربه نیز ممکن است در شرایط صعودی بازار گاوی خوب عمل کنند. با این اوصاف ، درک چگونگی حرکت بازارها در چرخه ها بسیار مهم است .

همه چیز در خصوص بازار گاوی
همه چیز در خصوص بازار گاوی

بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که بیت کوین در ابتدا تا کنون در یک بازار گاوی بزرگ قرار داشته است.این بازار بولیش از ابتدای کریپتوکارنسی ها اجرا شده است. چرا که همه ارز های دیجیتال رشد داشته اند.در این مقاله ، متوجه میشوید که بازار گاوی چیست. چگونه باید برای آن آماده شوید و اینکه چگونه می توانید در آن سود ببرید.

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی (یا گاو نر) وضعیت ای از بازار مالی است که در آن قیمت ها در حال افزایش هستند.اصطلاح بازار گاو نر اغلب در مارکت های مالی به ویژه مارکت ارز دیجیتال استفاده می شود.با این حال ، می تواند در هر بازار مالی از جمله فارکس ، اوراق قرضه ، کالاها ، املاک و مستغلات نیز مورد استفاده قرار گیرد .

ممکن است شنیده باشید معامله گران از اصطلاحات صعودی و نزولی استفاده می کنند. وقتی یک تریدر می گوید در یک بازار صعودی هستند ، به این معنی است که آنها انتظار دارند قیمت ها افزایش یابد.این همان مارک بولیش و صعودی است.وقتی نزولی داشته باشند ، انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد.

صعودی بودن اغلب می تواند به معنای طولانی بودن بازار باشد.گرچه لزوماً اینگونه نیست. زمانی که گفته میشود مارکت صعودی است ، حتما همان زمان رشد قیمت اتفاق نمی افتد.چرا که روند کلی مارکت مشخص شده است.در مدت زمان دراز این بازار سیر صعودی به خود گرفته و رشد میکند.

در مارکت بولیش همان طور که تقاضا و قیمت بالا می‌رود، عرضه در حال کاهش است. کم شدن عرضه یعنی هیچ سهامداری حاضر نیست سهم خود را به فروش برساند و سود بازار گاوی را از دست بدهد.بازار های گاوی در شرایط مطلوب اقتصادی و در نتیجه آرامش سیاسی ظاهر  میشوند. در این حالت، مردم سرمایه‌شان را برای خرید وارد بازار می‌کنند و در نتیجه تقاضا در مارکت بالا می‌رود.

همچنین لازم به ذکر است که بازار گاوی به معنای افت یا نوسان قیمتها نیست. به همین دلیل منطقی تر است که بازارهای گاو را در بازه های زمانی بزرگتر در نظر بگیرید. به این معنا ، بازارهای بولیش حاوی دوره های افت یا ادغام بدون شکسته شدن روند عمده بازار خواهند بود.

زمانی که از مارکت گاو نر صحبت میشود ، باید بازه زمانی آن مشخص شود.به طور کلی ، زمانی که از اصطلاح بازار گاو نر استفاده می شد ، ما در مورد یک بازه زمانی از ماهها یا سالها صحبت می کنیم.پس نمیتوان گفت در تایم فریم های کوتاه مدت بولیش رخ داده است.

این نام‌گذاری دلیل دقیق و مشخصی ندارد. اما می‌توان حدس زد که چون گاوها در هنگام جنگ شاخ‌های خود را بالا نگه می‌دارند به بازارهای رو به بالا یا صعودی بازار گاوی می‌گویند.

روانشناسی سرمایه گذاری در بازار گاوی

روند و جهت تمام بازار های مالی ، بر سرمایه گذاری معامله گران تاثیر دارد.تصمیم هر کدام از تریدر ها برای سرمایه گذاری بر روند مارکت تاثیر خواهد داشت.

سرمایه گذاری در مارکت بولیش به قصد سوددهی آسان انجام میشود.در این نوع مارکت ، مشخص است که روند حرکتی قیمت رو به بالاست. به همین دلیل تریدر ها وارد پوزیشن خرید و لانگ ارز دیجیتال شده و کسب سود میکنند.در این مارکت ، جو حاکم صعودی بوده و ترس از ضرر بسیار کم بوده و یا وجود ندارد.

اخبار و فاندا های مثبت میتوانند باعث صعودی شدن مارکت شوند.در این حین میزان طمع در مارکت ها زیاد شده و تریدر ها مشتاق به ورود پوزیشن میشوند.توجه فرمایید که برای تعیین بازار گاوی و خرسی، به روند بازار بصورت کوتاه‌مدت توجه نمی شود. یعنی کاهش یا افزایش قیمت‌ در یک روز یا یک هفته نشان از بازار بولیش و بیریش نیست . آنچه نوع بازار را مشخص می‌کند روند بلندمدت بازار می باشد.

تفاوت مارکت گاوی و خرسی در چیست

مقابل مارکت بولیش ، بازار خرسی قرار دارد.اینها مفاهیم متضادی هستند و حدس این تفاوت دشوار نیست.قیمت ها در بازار گاو نر به طور مداوم در حال افزایش است . در حالی که قیمت ها در بازار خرسی به طور مداوم در حال کاهش است.

این امر همچنین منجر به تفاوت در نحوه ترید بهتر می شود.در بازار بولیش، معامله گران و سرمایه گذاران معمولاً دوست دارند از سیگنال لانگ ارز دیجیتال استفاده کرده و وارد پوزیشن خرید شوند . در حالی که در یک بازار ریزشی، تریدر ها تمایل به ایجاد پوزیشن شورت داشته  و یا سرمایه خود را نقد می کنند.

تفاوت مارکت بولیش و بیریش در نمودار بیت کوین
تفاوت مارکت بولیش و بیریش در نمودار بیت کوین

در برخی موارد ، ماندن در پول نقد ممکن است به معنای ریزش مارکت باشد. زیرا انتظار می رود قیمت ها کاهش یابد. تفاوت اصلی در این است که ماندن در پول نقد بیشتر در مورد حفظ سرمایه است. در حالی که شورت گرفتن در مورد سود حاصل از کاهش قیمت دارایی است.

یک نکته دیگر که باید در نظر گرفت کمیسیون ها است. ماندن در پول نقد احتمالاً هزینه ای را متحمل نخواهد شد . زیرا هزینه نگهداری وجود ندارد. اما پوزیشن های شورت و لانگ برای باز نگه داشتن نیاز به هزینه بودجه یا نرخ بهره دارند.پس ماندن در پوزیشن لانگ در یک مارکت بولیش ، شامل هزینه خواهد بود.برای اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش کامل بایننس فیوچرز مراجعه کنید.

نمونه هایی از مارکت گاوی ارز دیجیتال

تا آنجا که به اقتصاد جهانی مربوط می شود ، مارکت های بولیش و بیریش همواره در نوسان بوده اند. این چرخه های اقتصادی می تواند سالها ، حتی دهه ها به طول انجامد. برخی می گویند که بازار گاو نر از دوران پس از بحران مالی ۲۰۰۸ شروع شده و تا زمان شیوع ویروس کرونا طولانی ترین بازار گاو نر در طول تاریخ بوده است.

بیایید نگاهی به عملکرد طولانی مدت میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) بیندازیم. می توانیم ببینیم که این بازار در یک دوره بولیش وجود داشته است. مطمئناً دوره هایی از افول وجود دارد که می تواند سالها ادامه داشته باشد . مانند سال ۱۹۲۹ یا ۲۰۰۸ ، اما روند کلی همچنان رو به بالا است.

نمودار داو جونز (DJIA) از سال 1915
نمودار داو جونز (DJIA) از سال ۱۹۱۵

چارت بیت کوین زیر را مشاهده کنید.در حرکت قیمت بیت کوین ، زمان هایی بوده است که قیمت افت کرده است.یعنی کاهش قیمت را برای بیت کوین شاهد بوده ایم.اما روند مارکت به صورت کلی صعودی است.

نمودار بیت کوین از سال 2010 تا 2020
نمودار بیت کوین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰

نحوه ترید در مارکت گاوی

استراتژی ترید و سرمایه گذاری در این نوع مارکت آسان و ساده است.تریدر معمولا در افت های کوتاه مدت اقدام به خرید میکند.و سپس ارز را در قیمت های بالاتر فروخته و یا نگهداری و هولد میکند.اگر تریدر یک سرمایه گذار بلند مدتی باشد و بداند که مارکت صعودی است ، ارز خریداری شده خود را هولد میکند.

در واقع مارکت گاوی خود یک نوع سیگنال ارز دیجیتال است.چرا که مشخص شده است که در بلند مدت شاهد افزایش قیمت آن ارز وجود دارد.به همین دلیل میگوییم ترید در این نوع مارکت آسان است.سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از بازار گاوی سود ببرند، باید ارز را در کف قیمتی خریداری کنندو زمانی که قیمت به نقطهٔ اوج رسید آن ارز را بفروشند.

یک جمله معروف در بازار های مالی وجود دارد : روند دوست شماست !  به این معنی است که معاملات منطقی در جهت روند مارکت انجام میشود.بهترین ایده برای ترید در یک مارکت مالی ، استفاده از سیگنال ارز دیجیتال با خط روند است.زمانی که تریدر خطوط روند را بنداند ، میتواند حرکت آینده را پیش بینی کند.

در عین حال ، هیچ روندی برای همیشه ادامه نخواهد یافت و ممکن است همان استراتژی در یک چرخه بازار عملکرد خوبی نداشته باشد.قطعیت این است که بازارها می توانند تغییر کنند و تغییر خواهند کرد. همانطور که با شیوع COVID-19 مشاهده کردیم ، بازار های گاوی  چند ساله طی چند هفته از بین رفتند.

به طور طبیعی ، تعداد سرمایه گذاران در بازار گاو نر افزایش خواهند یافت. این منطقی است زیرا قیمت ها در حال افزایش هستند. بنابراین احساس کلی نیز باید صعودی باشد.  اگر استراتژی معاملاتی تریدر متناسب با جهت روند باشد ، حتما موفقیتی را به همراه دارد.

این نکته را بدانید که ترید در همین بازار بولیش نیز میتواند خطرناک باشد.چرا که بسیاری از معامله گران باتجربه نیز در این مارکت در دام افتاده اند.به همین دلیل چندین بار توصیه کرده ایم که در جهت روند مارکت اقدام به معامله کنید.

جمع بندی مقاله

در این مقاله به توضیح اینکه بازار گاوی چیست و چگونه میتوان از آن کسب سود کرد پرداخته شد.به طور خلاصه ، ساده ترین استراتژی این است که در مارکت بولیش و صعودی در جهت روند باشید.سیگنال بازار بولیش و گاوی ممکن است فرصت های ترید خوبی برای مبتدیان  و دیگر معامله گران فراهم کند. با این حال ، یادگیری روش های ترید در جهت جلوگیری از ضرر حتی در مارکت صعودی لازم الاجرا است.

کانال سیگنال دهی ارز دیجیتال بالین سیگنال

مجموعه بالین سیگنال متشکل از تحلیل گران برتر ایران در زمینه بلاکچین و کریپتوکارنسی با تکیه بر تجارب و علم خود اقدام به دنبال کردن روند حرکتی ارز های مجازی و ارائه تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال ارز های مجازی بیت کوین ، اتریوم و آلت کوین ها و همچنین ارائه سیگنال بایننس و سیگنال بایننس فیوچرز کرده است.این خدمات تماما در کانال تلگرام تحلیل ارز دیجیتال ارائه میشود.

در صورت تمایل به یادگیری بیشتر و دیدن تحلیل ها به کانال تلگرامی بالین سیگنال مراجعه کنید.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *